Codevz strings - en to tr_TR translation catalogue (328 entries)

en: %s recommended
tr_TR: %s tavsiye edilir

en: 3d-portfolio
tr_TR: 3D portföy

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activated
tr_TR: Etkinleştirildi

en: Activated successfully
tr_TR: Başarıyla etkinleştirildi

en: Activation
tr_TR: Aktivasyon

en: Activation Certificate
tr_TR: Aktivasyon Sertifikası

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Add to compare
tr_TR: Karşılaştırmaya ekle

en: Add to wishlist
tr_TR: İstek listesine ekle

en: Add widgets here to appear in your
tr_TR: Widget'ları buraya ekleyin, şurada görünsünler

en: All
tr_TR: Hepsi

en: All categories
tr_TR: Tüm kategoriler

en: All plugins have been installed, and there are no additional plugins to install.
tr_TR: Tüm eklentiler yüklendi ve yüklenecek başka eklenti yok.

en: An error has occured, Please deactivate all plugins except theme plugins and try again, If still have same issue, Please submit ticket to theme author.
tr_TR: Bir hata oluştu, Lütfen tema eklentileri hariç tüm eklentileri devre dışı bırakın ve tekrar deneyin, Sorun devam ederse tema yazarına bildirin.

en: An error has occured, Please try again.
tr_TR: Bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin.

en: Application 3
tr_TR: Uygulama 3

en: Arabic version?
tr_TR: Arapça versiyonu?

en: Architect 3
tr_TR: Mimar 3

en: Are you sure for this?
tr_TR: Bundan emin misiniz?

en: Author posts
tr_TR: Yazar gönderileri

en: Barber 2
tr_TR: Berber 2

en: Big Shop
tr_TR: Büyük alışveriş

en: Bike Shop
tr_TR: Bisiklet Dükkanı

en: Blog
tr_TR: Haber

en: Browse wishlist
tr_TR: İstek listesine göz at

en: Business 6
tr_TR: İşletme 6

en: Buy XTRA theme
tr_TR: XTRA temasını satın al

en: Buy extended support or new license
tr_TR: Uzatılmış destek veya yeni lisans satın al

en: Buy new license
tr_TR: Yeni lisans satın al

en: By checking this field, wizard will import Arabic version of current demo that you have selected.
tr_TR: Bu alanı işaretleyerek, sihirbaz seçtiğiniz demoyu Arapça olarak içe aktaracaktır.

en: By checking this field, wizard will import English version of current demo that you have selected.
tr_TR: Bu alanı işaretleyerek, sihirbaz seçtiğiniz demoyu İngilizce olarak içe aktaracaktır.

en: Cafe
tr_TR: Kafe

en: Car Auto Parts
tr_TR: Araba Oto Parçaları

en: Category(s)
tr_TR: Kategori(ler)

en: Change Log
tr_TR: Değişiklik Günlüğü

en: Choose at least one feature to import.
tr_TR: İçe aktarmak için en az bir özellik seçin.

en: Choose page builder
tr_TR: Sayfa oluşturucu seçin

en: Click here to edit Revolution Slider
tr_TR: Revolution Slider'ı düzenlemek için buraya tıklayın

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Codevz plus plugin is not installed or activated.
tr_TR: Codevz plus eklentisi yüklü değil veya etkinleştirilmemiş.

en: Comment
tr_TR: Yorum

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Comments are disabled
tr_TR: Yorumlar devre dışıdır

en: Compare products
tr_TR: Ürünleri karşılaştır

en: Configuration
tr_TR: Yapılandırma

en: Congratulation
tr_TR: Tebrikler

en: Construction 3
tr_TR: İnşaat 3

en: Contact Form 7
tr_TR: İletişim Formu 7

en: Contact with your server support.
tr_TR: Sunucu desteğinizle iletişime geçin.

en: Corporate 3
tr_TR: Kurumsal 3

en: Could not download "%s" plugin ZIP file, Please go to Appearance > Install Plugins and install it manually, and try again demo importer.
tr_TR: "%s" eklentisinin ZIP dosyası indirilemedi, lütfen Görünüm > Eklentileri Yükle'ye gidin ve manuel olarak yükleyin, ardından demo içe aktarıcıyı tekrar deneyin‫.

en: Could not find plugin "%s" API, Please refresh page and try again.
tr_TR: Plugin "%s" API'si bulunamadı. Lütfen sayfayı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Could not send your message, Please try again.
tr_TR: Mesajınız gönderilemedi, lütfen tekrar deneyin.

en: Cryptocurrency 3
tr_TR: Kripto Para 3

en: Custom Import
tr_TR: Özel İçe Aktarma

en: Customize webiste
tr_TR: Web sitesini özelleştirin

en: Demo Files
tr_TR: Demo Dosyaları

en: Demo Importer
tr_TR: Demo İçe Aktarıcı

en: Demo Importer Wizard
tr_TR: Demo İçe Aktarıcı Sihirbazı

en: Demo uninstalled successfully
tr_TR: Demo başarıyla kaldırıldı

en: Dentist 2
tr_TR: Diş Hekimi 2

en: Deregister License
tr_TR: Lisansı Kaldır

en: Digital Marketing 2
tr_TR: Dijital Pazarlama 2

en: Documentation
tr_TR: Dokümantasyon

en: Downloaded
tr_TR: İndirildi

en: Downloading
tr_TR: İndiriliyor

en: Elementor Page Builder
tr_TR: Elementor Sayfa Oluşturucu

en: Enable allow_url_fopen on your server then you can import page.
tr_TR: Sunucunuzda allow_url_fopen özelliğini etkinleştirin, ardından sayfayı içe aktarabilirsiniz.

en: Enlarge the image
tr_TR: Resmi büyüt

en: Error!
tr_TR: Hata!

en: Error, Please try again ...
tr_TR: Hata, lütfen tekrar deneyin ...

en: Error, Through FTP delete plugins > "%s" folder & increase PHP max_execution_time to 300 then try again.
tr_TR: Hata, FTP üzerinden eklentiler > "%s" klasörünü silin ve PHP max_execution_time değerini 300 olarak artırın, ardından tekrar deneyin.

en: F.A.Q
tr_TR: S.S.S

en: Fashion Shop 2
tr_TR: Moda alışveriş 2

en: Fashion shop 3
tr_TR: Moda mağazası 3

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Free version
tr_TR: Ücretsiz sürüm

en: Full Import
tr_TR: Tam İçe Aktarma

en: Furniture Shop 2
tr_TR: Mobilya alışveriş 2

en: GO PRO
tr_TR: PRO'YA GEÇ

en: Gardening 2
tr_TR: Bahçecilik 2

en: General
tr_TR: Genel

en: Getting Started
tr_TR: Başlarken

en: Good
tr_TR: İyi

en: Header
tr_TR: Başlık

en: Help & Support
tr_TR: Yardım & Destek

en: Home
tr_TR: Ana Sayfa

en: Home Renovation 2
tr_TR: Ev Yenileme 2

en: Horse Club
tr_TR: At Kulübü

en: Hosting 2
tr_TR: Barındırma 2

en: How to find purchase code?
tr_TR: Satın alma kodu nasıl bulunur?

en: Images
tr_TR: Görseller

en: Images & Media
tr_TR: Görseller & Medya

en: Import
tr_TR: İçe aktar

en: Imported
tr_TR: İçe Aktarıldı

en: Importing
tr_TR: İçe Aktarılıyor

en: In this list you can see imported demos on your site previously, You can uninstall any demo data.
tr_TR: Bu listede daha önce sitenize içe aktarılan demoları görebilirsiniz. Herhangi bir demo verisini kaldırabilirsiniz.

en: Insert a demo page URL and click on import button then wait for the process to complete.
tr_TR: Bir demo sayfası URL'si girin ve içe aktarma düğmesine tıklayın, ardından işlemin tamamlanmasını bekleyin.

en: Insert the demo link ...
tr_TR: Demo bağlantısını girin ...

en: Install & Activate
tr_TR: Yükle ve Etkinleştir

en: Install Plugins
tr_TR: Eklentileri Yükle

en: Install the theme plugin to access the demo importer, elements, and other features.
tr_TR: Demo ithalatçısına, öğelere ve diğer özelliklere erişmek için tema eklentisini yükleyin.

en: Install theme plugin
tr_TR: Tema eklentisini yükleyin

en: Installed & Activated
tr_TR: Yüklendi ve Etkinleştirildi

en: Installed version:
tr_TR: Kurulu sürümü:

en: Installing
tr_TR: Yükleniyor

en: Installing, It may take a minute
tr_TR: Yükleniyor, bir dakika sürebilir

en: Kids 2
tr_TR: Çocuklar 2

en: License Activation
tr_TR: Lisans Aktivasyonu

en: Logistic 2
tr_TR: Lojistik 2

en: Mechanic 2
tr_TR: Mekanik 2

en: Medical 2
tr_TR: Tıp 2

en: Moving 2
tr_TR: Taşınma 2

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Next Step
tr_TR: Sonraki Adım

en: No comment
tr_TR: Yorum yok

en: No, never mind
tr_TR: Hayır, önemli değil

en: Not active
tr_TR: Aktif değil

en: Not found
tr_TR: Bulunamadı

en: Online tutorials
tr_TR: Çevrimiçi eğitimler

en: PHP 7.4 or greater recommended
tr_TR: PHP 7.4 veya üstü sürümler önerilir

en: PHP allow_url_fopen is required
tr_TR: PHP allow_url_fopen gereklidir

en: PHP cURL is required
tr_TR: PHP cURL gereklidir

en: PHP error 500, Internal server error, Please check your server error log file or contact with support.
tr_TR: PHP hatası 500, Dahili sunucu hatası, Lütfen sunucu hata günlüğü dosyanızı kontrol edin veya destek ile iletişime geçin.

en: PHP error 503, Internal server error, Please try again with same import demo.
tr_TR: PHP hatası 503, Dahili sunucu hatası, Lütfen aynı demo ile tekrar deneyin.

en: Page Importer
tr_TR: Sayfa İçe Aktarıcı

en: Page imported successfully.
tr_TR: Sayfa başarıyla içe aktarıldı.

en: Pages & Posts
tr_TR: Sayfalar ve Gönderiler

en: Part of theme options
tr_TR: Tema seçeneklerinin bir parçası

en: Photographer 2
tr_TR: Fotoğrafçı 2

en: Please activate your theme via purchase code to access theme features, updates and demo importer.
tr_TR: Tema özelliklerine, güncellemelere ve demo ithalatçısına erişmek için temayı satın alma koduyla etkinleştirin.

en: Please edit your page in the backend and from Page settings > Header settings, Select slider name
tr_TR: Lütfen sayfanızı yönetici panelinde düzenleyin ve Sayfa ayarları > Başlık ayarları'ndan kaydırıcı adını seçin

en: Please enter a valid URL
tr_TR: Lütfen geçerli bir URL girin

en: Please enter a valid license code.
tr_TR: Lütfen geçerli bir lisans kodu girin.

en: Please enter the purchase code ...
tr_TR: Lütfen satın alma kodunu girin ...

en: Please fill the form then submit.
tr_TR: Lütfen formu doldurup gönderin.

en: Please help us improve the "%s" theme, we have added a feedback form, you can send us your comments and criticisms.
tr_TR: "%s" temasını geliştirmemize yardımcı olun, bir geri bildirim formu ekledik, yorumlarınızı ve eleştirilerinizi bize iletebilirsiniz.

en: Please install and activate Slider Revolution Plugin from Dashboard > %s > Install Plugins
tr_TR: Lütfen Slider Revolution Eklentisini Gösterge Paneli > %s > Eklentileri Yükle'den yükleyin ve etkinleştirin

en: Please update the Codevz Plus plugin for full compatibility
tr_TR: Tam uyumluluk için lütfen Codevz Plus eklentisini güncelleyin

en: Please update the theme to new version for full compatibility
tr_TR: Tam uyumluluk için lütfen temayı yeni sürüme güncelleyin

en: Please wait
tr_TR: Lütfen bekleyin

en: Please wait, Importing
tr_TR: Lütfen bekleyin, İçe aktarılıyor

en: Plugin "%s" installed and activated successfully.
tr_TR: Eklenti "%s" başarıyla yüklendi ve etkinleştirildi.

en: Plugin "%s" is no listed as a valid plugin.
tr_TR: Eklenti "%s" geçerli bir eklenti olarak listelenmiyor.

en: Plugin activation error,
tr_TR: Eklenti etkinleştirme hatası,

en: Portfolio
tr_TR: Portfolyo

en: Posted by
tr_TR: Gönderen

en: Prev Step
tr_TR: Önceki Adım

en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Primary
tr_TR: Birincil

en: Private repository
tr_TR: Özel depo

en: Published on
tr_TR: Yayınlanma tarihi

en: Purchase date:
tr_TR: Satın alma tarihi:

en: RTL version?
tr_TR: RTL versiyonu?

en: Ready to go!
tr_TR: Hazır!

en: Recommended
tr_TR: Tavsiye edilen

en: Reload page
tr_TR: Sayfayı yenile

en: Report a bug
tr_TR: Hata bildir

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Restaurant 2
tr_TR: Restoran 2

en: Return to archive
tr_TR: Arşive dön

en: Return to demos
tr_TR: Demo'lara geri dön

en: Return to shop
tr_TR: Mağazaya dön

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search result for:
tr_TR: Arama Sonucu:

en: Secondary
tr_TR: İkincil

en: Select category
tr_TR: Kategori seç

en: Select options
tr_TR: Seçenekleri seç

en: Selected demo:
tr_TR: Seçilen demo:

en: Server PHP
tr_TR: Sunucu PHP

en: Server PHP Max Execution Time
tr_TR: Sunucu PHP Maksimum Çalışma Süresi

en: Server PHP Max Input Vars
tr_TR: Sunucu PHP Maksimum Girdi Varsayılanları

en: Server PHP Memory Limit
tr_TR: Sunucu PHP Bellek Limiti

en: Server PHP Post Max Size
tr_TR: Sunucu PHP Maksimum Posta Boyutu

en: Server PHP Version
tr_TR: Sunucu PHP Sürümü

en: Service
tr_TR: Hizmet

en: Shop
tr_TR: Alışveriş

en: Single Page Importer
tr_TR: Tek Sayfa İçe Aktarıcı

en: Something went wrong, Please try again ...
tr_TR: Bir şeyler ters gitti, lütfen tekrar deneyin ...

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr_TR: Üzgünüz, ancak arama terimlerinizle eşleşen hiçbir şey bulunamadı. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: Starter
tr_TR: Başlangıç

en: StyleKit, custom post types, options and page builder elements.
tr_TR: StyleKit, özel gönderi türleri, seçenekler ve sayfa oluşturucu öğeleri.

en: Submit
tr_TR: Gönder

en: Submit a ticket
tr_TR: İstek Gönder

en: Support
tr_TR: Destek

en: Support until:
tr_TR: Destek süresi:

en: System Status
tr_TR: Sistem Durumu

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Thank you for installing %s theme.
tr_TR: Tema %s yüklediğiniz için teşekkür ederiz.

en: Thanks for purchasing the "%s" theme; to improve the theme, through the following form, you can send your feedback such as report a bug, request a feature, request a demo, ask non-support questions, etc.
tr_TR: "%s" temasını satın aldığınız için teşekkür ederiz; temayı geliştirmek için aşağıdaki form aracılığıyla hata raporu, özellik isteği, demo isteği gibi geri bildirimlerinizi, destek dışı sorularınızı iletebilirsiniz.

en: The demo page you want to import may have a second color, To avoid the color problem, set a second color for your site from Theme Options > General > Colors
tr_TR: İçe aktarmak istediğiniz demo sayfası ikinci bir renge sahip olabilir. Renk sorununu önlemek için Tema Seçenekleri > Genel > Renkler kısmından siteniz için ikinci bir renk belirleyin

en: The license code for this website has been deregistered successfully.
tr_TR: Bu web sitesi için lisans kodu başarıyla kaldırıldı.

en: The requested AJAX name is empty. Please try again.
tr_TR: İstenen AJAX adı boş. Lütfen tekrar deneyin.

en: The server isn't responding. Please ensure your link is valid
tr_TR: Sunucu yanıt vermiyor. Lütfen bağlantınızın geçerli olduğundan emin olun

en: Theme Options
tr_TR: Tema Seçenekleri

en: Theme activated successfully
tr_TR: Tema başarıyla etkinleştirildi

en: Theme is not activated
tr_TR: Tema etkinleştirilmedi

en: There is no demo to uninstall
tr_TR: Kaldırılacak demo yok

en: There is no message to send, Please try again.
tr_TR: Gönderilecek bir mesaj yok, lütfen tekrar deneyin.

en: This will be deleted all your website data such as posts, pages, attachments, theme options, sliders, etc. and there is no undo button for this action.
tr_TR: Bu işlem, sitenizdeki tüm verileri, yazılar, sayfalar, ekler, tema seçenekleri, kaydırıcılar vb. dahil olmak üzere silecektir ve bu işlem için geri alma düğmesi bulunmamaktadır.

en: To access this feature, please activate your theme with the license code.
tr_TR: Bu özelliğe erişmek için temayı lisans kodu ile etkinleştirin.

en: Troubleshooting
tr_TR: Sorun Giderme

en: Uninstall Demo
tr_TR: Demo Kaldır

en: Uninstall Demo(s)
tr_TR: Demo(ları) Kaldır

en: Uninstalling, Please wait
tr_TR: Kaldırılıyor, lütfen bekleyin

en: Update available
tr_TR: Güncelleme yayınlanmış

en: Video Tutorials
tr_TR: Video Eğitimleri

en: View compare page
tr_TR: Karşılaştırma sayfasını görüntüle

en: View full product details
tr_TR: Kutuyu İncele

en: View posts
tr_TR: Gönderileri görüntüle

en: View wishlist page
tr_TR: İstek listesi sayfasını görüntüle

en: View your website
tr_TR: Web sitenizi görüntüleyin

en: Views
tr_TR: Görünümler

en: WPBakery Page Builder
tr_TR: WPBakery Sayfa Oluşturucu

en: Welcome to
tr_TR: Hoş geldiniz

en: Welcome to %s WordPress Theme
tr_TR: %s WordPress Temasına Hoş Geldiniz

en: Widgets
tr_TR: Widget'lar

en: WordPress repository
tr_TR: WordPress deposu

en: Yes please
tr_TR: Evet, lütfen

en: You don't have any products in the list yet, You will find a lot of interesting products on our "Shop" page
tr_TR: Henüz listenizde ürün yok. "Mağaza" sayfamızda birçok ilginç ürün bulabilirsiniz.

en: Your Purchase Code
tr_TR: Satın Alma Kodunuz

en: Your message has been sent successfully.
tr_TR: Mesajınız başarıyla gönderildi.

en: Your support has been expired, Click on below link and extend your support.
tr_TR: Destek süreniz dolmuş. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak desteğinizi uzatın.

en: Your theme has been successfully activated.
tr_TR: Temanız başarıyla etkinleştirildi.

en: Your website has been imported successfully.
tr_TR: Web siteniz başarıyla içe aktarıldı.

en: Youtube channel
tr_TR: Youtube kanalı

en: advisor
tr_TR: danışman

en: agency
tr_TR: ajans

en: agency-2
tr_TR: ajans-2

en: app
tr_TR: uygulama

en: app-2
tr_TR: uygulama 2

en: architect
tr_TR: mimar

en: architect-2
tr_TR: mimar 2

en: barber
tr_TR: berber

en: beauty-salon
tr_TR: güzellik-salonu

en: beauty-salon-2
tr_TR: güzellik-salonu-2

en: book-shop
tr_TR: kitapçı

en: building
tr_TR: inşaat

en: business
tr_TR: iş

en: business-2
tr_TR: iş-2

en: business-3
tr_TR: iş-3

en: business-4
tr_TR: iş 4

en: business-5
tr_TR: iş 5

en: business-classic
tr_TR: klasik iş

en: camping-adventures
tr_TR: kamp maceraları

en: car-rental
tr_TR: araba-kiralama

en: carwash
tr_TR: araba-yıkama

en: charity
tr_TR: hayır kurumu

en: church
tr_TR: kilise

en: cleaning
tr_TR: temizlik

en: coffee
tr_TR: kahve

en: conference
tr_TR: konferans

en: construction
tr_TR: inşaat

en: construction-2
tr_TR: inşaat 2

en: corporate
tr_TR: kurumsal

en: corporate-2
tr_TR: kurumsal 2

en: creative-business
tr_TR: yaratıcı-iş

en: creative-studio
tr_TR: yaratıcı stüdyo

en: cryptocurrency
tr_TR: kripto para

en: cryptocurrency-2
tr_TR: kripto para-2

en: cv-resume
tr_TR: özgeçmiş

en: dance
tr_TR: dans

en: dentist
tr_TR: diş hekimi

en: digital-marketing
tr_TR: dijital pazarlama

en: dubai-investment
tr_TR: dubai yatırımı

en: elderly-care
tr_TR: yaşlı bakımı

en: event
tr_TR: etkinlik

en: factory
tr_TR: fabrika

en: factory-2
tr_TR: fabrika-2

en: fashion-shop
tr_TR: moda mağazası

en: fast-food
tr_TR: fast food

en: finance
tr_TR: finans

en: flower-shop
tr_TR: çiçek-alışveriş

en: furniture
tr_TR: mobilya

en: gadgets
tr_TR: aletler

en: game
tr_TR: oyun

en: gardening
tr_TR: bahçecilik

en: gym
tr_TR: spor salonu

en: home-renovation
tr_TR: ev-tadilatı

en: hosting
tr_TR: barındırma

en: hotel
tr_TR: otel

en: industrial
tr_TR: endüstriyel

en: insurance
tr_TR: sigorta

en: interior
tr_TR: iç tasarım

en: investment
tr_TR: yatırım

en: jewelry
tr_TR: takı

en: kids
tr_TR: çocuklar

en: lawyer
tr_TR: avukat

en: lawyers
tr_TR: avukatlar

en: logistic
tr_TR: lojistik

en: logo-portfolio
tr_TR: logo-portföy

en: magazine
tr_TR: dergi

en: mechanic
tr_TR: mekanik

en: medical
tr_TR: medikal

en: moving
tr_TR: taşınma

en: music
tr_TR: müzik

en: music-and-band
tr_TR: müzik-ve-grup

en: nail-salon
tr_TR: manikür-salonu

en: of
tr_TR: arasında

en: parallax
tr_TR: paralaks

en: perfume-shop
tr_TR: parfüm-alışveriş

en: personal-blog
tr_TR: kişisel blog

en: personal-blog-2
tr_TR: kişisel blog 2

en: pet-shop
tr_TR: evcil hayvan alışveriş

en: photographer
tr_TR: fotoğrafçı

en: photography
tr_TR: fotoğrafçılık

en: photography2
tr_TR: fotoğrafçılık2

en: photography3
tr_TR: fotoğrafçılık3

en: plastic-surgery
tr_TR: estetik cerrahi

en: plumbing
tr_TR: tesisat

en: portfolio
tr_TR: portföy

en: restaurant
tr_TR: restoran

en: rims
tr_TR: jantlar

en: seo-2
tr_TR: SEO 2

en: single-shop
tr_TR: tek mağaza

en: smart-home
tr_TR: akıllı ev

en: startup
tr_TR: girişim

en: supermarket
tr_TR: süpermarket

en: tattoo
tr_TR: dövme

en: travel
tr_TR: seyahat

en: watch-shop
tr_TR: saat-alışveriş

en: web-agency
tr_TR: web ajansı

en: wedding
tr_TR: düğün

en: winery
tr_TR: şaraphane

en: winery demo
tr_TR: şaraphane demosu
